Proceedings of the 5th IOAA

Proceedings of the 5th IOAA cover - PDF 1,87 MB
Proceedings of the 5th IOAA chapters - PDF 8,64 MB
Proceedings of the 5th IOAA - PDF 104 MB

---
VI MIEDZYNARODOWA OLIMPIADA Z ASTRONOMII I ASTROFIZYKI 2012 W BRAZYLII

Film promocyjny Planetarium Śląskiego z ceremonii
otwarcia 5TH IOAA
- plik AVI (XVID 18 MB) -> POBIERZ

V Międzynarodowa Olimpiada z Astronomii i Astrofizyki przeszła już do historii.

„Przez jedenaście dni byliśmy świadkami wielkiego święta astronomii. Obserwowaliśmy jak wspaniale potrafią ze sobą współpracować i spędzać czas młodzi ludzie, bez względu na to spod jakiej szerokości geograficznej pochodzą” – mówił Lech Motyka, dyrektor Planetarium Śląskiego, które było organizatorem tego prestiżowego dla regionu i Polski przedsięwzięcia. 

Absolutnym zwycięzcą indywidualnym V Międzynarodowej Olimpiady z Astronomii i Astrofizyki  został Stanislav Fort z Republiki Czeskiej. Najlepszym praktykiem okazał się Akshay Krishna z Indii, natomiast najlepszym teoretykiem – Jeevana Priya Inala, również z Indii. Złoty medal w zawodach drużynowych otrzymała drużyna z Rumunii. Drugie miejsce zajęły ex aequo drużyny Indii i Iranu.

Podczas ceremonii zamknięcia olimpiady, która odbyła się 3 września br. w Teatrze Rozrywki w Chorzowie rozdano w sumie 61 medali: 10 złotych, 18 srebrnych i 33 brązowe. Polacy zdobyli sześć medali: po jednym złotym i srebrnym oraz cztery brązowe. Złoto trafiło w ręce Filipa Ficka z Wadowic.

Warto zaznaczyć, że to właśnie w Polsce międzynarodowy komitet liderów wybrał na kolejną, pięcioletnią kadencję, nowe władze Międzynarodowej Olimpiady z Astronomii i Astrofizyki.  Prezydentem został dr Chatief Kunjaya z Indonezji, dotychczasowy Sekretarz Olimpiady. Jego miejsce natomiast zajął dr Grzegorz Stachowski z Katedry Astronomii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Prezydent elekt oraz Sekretarz elekt obowiązki wynikające z pełnienia funkcji wykonywać będą począwszy od stycznia przyszłego roku.

W olimpijskiej rywalizacji wzięło udział 29 drużyn z 26 krajów całego świata. Zawody rozgrywały się w Chorzowie i Katowicach, natomiast liderzy i sędziowie pracowali
w Krakowie. Organizatorem było Planetarium Śląskie przy wsparciu finansowym Województwa Śląskiego, które wyasygnowało na ten cel 1 mln zł oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej, które przekazało dotację w wysokości 610 tys. zł. Olimpiada odbywała się pod honorowym patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

VI Międzynarodowa Olimpiada z Astronomii i Astrofizyki odbędzie się w Brazylii.

Po więcej szczegółów odsyłamy do wersji anglojęzycznej niniejszej strony.