Astronomiczna przestrzeń regionu pod lupą ekspertów

Posted by Rafal on 20 July 2011 | 0 Comments

Badacz najbardziej tajemniczych źródeł światła we wszechświecie przyleci z Indonezji
do Katowic, by sprawdzić stan przygotowań do astronomicznych zmagań olimpijskich...


 

 

 

 

 

 

 

 

©Tomasz Piwek

W środę 20 lipca br. z Indonezji do Katowic przyleci dr Chatief Kunjaya, Sekretarz Międzynarodowej Olimpiady z Astronomii i Astrofizyki. Celem wizyty jest sprawdzenie stanu przygotowań Polski do V Międzynarodowej Olimpiady z Astronomii i Astrofizyki, która po raz pierwszy w swej historii odbędzie się w Europie.

Program wizyty jest bardzo napięty. Podczas pięciodniowego pobytu w Polsce sekretarz odwiedzi miejsca, w których na przełomie sierpnia i września przebywać będą młodzi olimpijczycy z całego świata. Na pierwszy ogień pójdzie hotel, który gościć będzie ponad stu pięćdziesięciu zawodników. Wizji lokalnej poddana zostanie hala Międzynarodowych Targów Katowickich, w której odbędą się zawody oraz przestrzeń, na której prowadzone będą nocne obserwacje astronomiczne przy pomocy specjalnie na ten cel zakupionych lunet. Punktem kulminacyjnym będzie spotkanie z przedstawicielami komitetu głównego krajowej olimpiady astronomicznej. Tematem rozmów będą pilnie strzeżone przez organizatorów zadania olimpijskie.

Chatief Kunjaya jest adiunktem na Wydziale Astronomii Instytutu Technologii w Bandungu, najważniejszego ośrodka naukowego zajmującego się astronomią w Indonezji. Studia magisterskie i doktoranckie ukończył na Uniwersytecie w Kioto w Japonii. Zaangażowany jest w działalność Międzynarodowej Unii Astronomicznej jako członek Wydziału 27 gwiazd zmiennych. Kunjaya prowadzi badania kwazarów - najstarszych i najpotężniejszych, a także najbardziej tajemniczych źródeł światła we wszechświecie.


Post your comment

Comments

No one has commented on this page yet.

RSS feed for comments on this page | RSS feed for all comments