Gwiezdna drużyna

Posted by Rafal on 4 August 2011 | 0 Comments

Polskich barw podczas V Międzynarodowej Olimpiady z Astronomii i Astrofizyki bronić będą
najtęższe umysły wyłonione podczas finału ogólnopolskiej Olimpiady Astronomicznej...

 

 

 

 

 

 

 

 

Reprezentacja Polski podczas ubiegłorocznej, 4 Olimpiady z Astronomii i Astrofizyki, która odbyła się
w Chinach ©Jakub Bartas

Dzięki temu, że jesteśmy gospodarzami tegorocznej Międzynarodowej Olimpiady z Astronomii i Astrofizyki, do walki o medale możemy wystawić dwie pięcioosobowe drużyny, które reprezentować będą polskie barwy. W ich skład wejdzie dziesięciu wybitnie utalentowanych młodych astronomów: Maksymilian Sokołowski (Krosno), Jakub Klenecki (Łódź), Eryk Lipka (Krosno), Michał Glanowski (Kalwaria Zebrzydowska), Miłosz Jakubek (Kołobrzeg), Dominik Suszalski (Częstochowa), Filip Ficek (Wadowice), Michał Siłkowski (Suwałki), Krzysztof Będkowski (Szczecin), Przemysław Kuta (Tarnowiec).

„Znalezienie się w tak elitarnym gronie nie było proste. Trzeba było pomyślnie przejść aż trzy etapy ogólnopolskiej olimpiady astronomicznej" - mówi Lech Motyka, dyrektor Planetarium Śląskiego, które jest organizatorem zarówno polskiej, jak i międzynarodowej olimpiady.

Wszystko rozpoczęło się już w drugiej połowie ubiegłego roku. W pierwszym etapie olimpiady wystartowało 175 uczniów szkół ponadgimnazjalnyh z całej Polski. Do ścisłego finału, mającego miejsce w marcu tego roku w Śląskim Planetarium, dotarło już tylko 25 najwybitniejszych.  Zawodnicy polskich drużyn to prawdziwe diamenty polskiej astronomii. Posiadają niezwykle szeroką wiedzę z zakresu matematyki, fizyki i astronomii. Doskonale potrafią ją wykorzystać w praktyce, niejednokrotnie pod presją ściśle określonego
na rozwiązanie zadania czasu.

Ostatnim szlifom poddani zostali podczas obozu kondycyjnego, który odbył się w połowie lipca w Koninkach, w pobliżu obserwatorium astronomicznego na Suhorze, będącego placówką badawczą Katedry Astronomii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.
Pod czujnym okiem swoich liderów przez tydzień intensywnie przygotowywali się do startu po cenne kruszce. Rolę liderów w tym roku przejęli uczestnicy poprzednich edycji międzynarodowej olimpiady, na czele z Przemysławem Mrozem - zwycięzcą zeszłorocznej olimpiady w Chinach. Czerpiąc ze swego doświadczenia, przekazali młodym adeptom astronomii cenne rady, które ci za niecały miesiąc będą mogli wykorzystać w praktyce.

Po raz pierwszy w Europie V Międzynarodowa Olimpiada z Astronomii i Astrofizyki rozpocznie się 25 sierpnia i potrwa do 4 września. Rozgrywać się będzie równocześnie w trzech miastach: Katowicach, Chorzowie i Krakowie. Swój udział zapowiedziało 29 państw z całego świata. Organizatorem imprezy jest Planetarium Śląskie przy wsparciu finansowym Województwa Śląskiego, które wyasygnowało na ten cel 1 mln zł, oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej, które przekazało dotację w wysokości 610 tys. zł.


Post your comment

Comments

No one has commented on this page yet.

RSS feed for comments on this page | RSS feed for all comments