Końcowe odliczanie przed olimpiadą astronomiczną

Posted by Rafal on 29 July 2011 | 5 Comments

Niecały miesiąc pozostał do rozpoczęcia piątej edycji Międzynarodowej Olimpiady
z Astronomii i Astrofizyki, która po raz pierwszy odbędzie się w Polsce.
Stan przygotowań obiektów na których zorganizowane zostaną poszczególne konkurencje sprawdził sekretarz olimpiady, dr Chatief Kunjaya...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

©BP Tomasz Żak

 

Wizyta indonezyjskiego badacza prastarych źródeł światła tzw. kwazarów, miała na celu sprawdzenie stanu przygotowań przed tegoroczną edycją olimpiady, która po raz pierwszy odbędzie się poza Azją, w trzech polskich miastach: Katowicach, Chorzowie i Krakowie.
Pod koniec sierpnia br. w naszym regionie pojawi się blisko dwustu uczestników z 29 krajów świata, reprezentujących wszystkie kontynenty. Kilkudniowe zmagania młodych pasjonatów astronomii toczyć się będą m.in. na terenie Planetarium i Obserwatorium  Astronomicznego im Mikołaja Kopernika w Chorzowie oraz na specjalnie przygotowanych halach Międzynarodowych Targów Katowickich.

„Nie miałem jeszcze okazji przyjrzeć się wszystkim obiektom i sprawom związanym
z organizacją olimpiady, ale z moich dotychczasowych obserwacji i rozmów wynika,
że na razie wszystko przebiega zgodnie z planem. Polska ma duże doświadczenie związane
z organizacją tego typu przedsięwzięć, dlatego jestem spokojny, że impreza będzie przygotowana bardzo dobrze" - podkreślił dr Kunjaya.

Podczas wizyty Chatief Kunjaya wizytował nie tylko obiekty na których odbędzie się olimpiada tj. Planetarium Śląskie, hale i tereny zewnętrzne Międzynarodowych Targów Katowickich, ale sprawdzał także warunki związane z zakwaterowaniem uczestników. Większość z nich zamieszka w Katowicach, a opiekunowie i liderzy poszczególnych ekip zostaną zakwaterowani w Krakowie.

Uczestnicy olimpiady zmagać się będą z trzema rodzajami zadań. Pierwszym z nich jest test wiedzy teoretycznej, podczas którego sprawdzana jest wiedza z zakresu astronomii
i umiejętność logicznego myślenia i kojarzenia faktów. W drugiej części otrzymują pewne dane, które analizują i na podstawie których muszą wyciągnąć odpowiednie wnioski. Ostatnim etapem jest rozwiązywanie problemów poprzez obserwację, które wymaga nie tylko zdolności obserwacyjnych, ale także znajomości mapy nieba, ciał niebieskich i korzystania
z teleskopu. W przypadku złych warunków atmosferycznych uczestnicy będą mogli korzystać z mapy nieba dostępnej w planetarium.


Post your comment

Comments

 • Hi, can you please translate the page in English?

  Posted by Linda McKinney, 15/12/2016 11:54am (3 years ago)

 • Get deals to buy new webkinz in your store and earn free webkinz codes online at this exclusive website.

  Posted by free webkinz codes generator, 25/09/2016 2:31pm (3 years ago)

 • now you can easily track your friends whatsapp messages by just few clicks or steps .and you also can easily know how to hack facebook

  Posted by whatsapp hack, 03/06/2016 1:16pm (3 years ago)

 • Get the best offer for online shopping only on my website which is offering free access to generate amazon gift card code and you can add up to 100$ amazon card to your account that can be easily redeemed anytime.

  Posted by Amazon gifts, 25/05/2016 9:08am (3 years ago)

 • wow!

  Posted by Nicolaus, 30/07/2011 11:49am (8 years ago)

RSS feed for comments on this page | RSS feed for all comments